Suszone warzywa

Według dietetyków powinno się spożywać co najmniej kilka porcji warzyw dziennie. Oczywiście najzdrowsze są one w nieprzetworzonej formie, jednakże nie zawsze mamy okazję znaleźć wybrane gatunki warzyw w świeżej formie, szczególnie poza sezonem letnim lub w przypadku egzotycznych roślin, które często po prostu trudno dostać. Z pomocą przychodzą wówczas warzywa utrwalone różnymi metodami, które pozwalają na przedłużenie ich trwałości i zabezpieczenie ich przed zepsuciem się. Mogą to być na przykład warzywa suszone, które mają bardzo wiele zalet.

Wciąż pożywne i wartościowe

Warto wiedzieć, iż suszenie naraża warzywa na znacznie niższe straty niż na przykład mrożenie lub sterylizacja, natomiast skutecznie zapobiega rozwijaniu się bakterii oraz grzybów, a także pleśni. Dzięki temu suszone warzywa (https://www.bee.pl/9240-suszone-warzywa) mogą być z powodzeniem przechowywane przez długi czas. Mają one także istotną przewagę nad warzywami zabezpieczonymi jedną z wielu innych metod, a mianowicie nie psują się także po otworzeniu opakowania. Na przykład zakupione suszone grzyby czy też przyprawy mogę być konsumowane w bardzo powolnym tempie i przechowywane w zwykłym plastikowym pojemniku w suchym miejscu przez bardzo długo i nie zepsują się. Również ich skład się nie zmieni, a wszystko dlatego, iż suszenie polega na odparowaniu wody. W procesie tym zachowana zostaje między innymi witamina A zwana także beta karotenem, a także minerały, takie jak potas czy też selen. Także węglowodany oraz błonnik oraz wiele innych cennych wartości odżywczych zachowuje się. Co więcej, suszone warzywa nie tracą także swojego smaku oraz aromatu, który da się wyczuć po zalaniu ich wodą. Potrawy sporządzone z warzyw suszonych są takie same w smaku, jak te przygotowane z warzyw świeżych, jeżeli zachowa się te same proporcje.

Dla wędrowców i innych sportowców

Suszone warzywa są przydatne także w diecie sportowców oraz podróżników, wędrowców, czy też alpinistów. Osoby uprawiające sport często dodają roślinne białko w tej formie do dań, natomiast osoby podróżujące doceniają je za lekkość oraz praktyczność. Suszone warzywa zajmują bardzo mało miejsca w stosunku do tego, ile zajmuje ta sama ich ilość po dodaniu wody. Co więcej, niektórych warzyw czy też kompozycji warzywnych w świeżej formie praktycznie nie da się zabrać w dłuższą drogę, na przykład w przypadku wielogodzinnego chodzenia po górach. Wówczas wysuszone warzywa są idealnym rozwiązaniem. Wystarczy zabrać susz, grzałkę, odpowiednie naczynie oraz pobrać wodę ze strumyka aby stworzyć doskonałe danie.

Jedzenie zdjęcie utworzone przez 8photo - pl.freepik.com